Na Plutu je oblačno. A mraky tam jsou z kyanovodíku nebo acetylénu

Podle pozorování sondy New Horizons se na Plutu zřejmě tvoří oblaka o velikosti až několik desítek kilometrů

25.10.2016 - Stanislav Mihulka



Když meziplanetární sonda New Horizons v červenci 2015 proletěla kolem Pluta, planeta vypadala, že je prakticky bez mráčku. Letos v březnu se ale objevily zprávy o tom, že sonda zachytila jednotlivé mraky, které vznikají těsně u povrchu Pluta.

Tým projektu New Horizons před pár dny zveřejnil snímky, na nichž je patrných několik objektů, které důvěrně připomínají mraky. Podle všeho je tvoří poměrně silné vrstvy, brání nám ve výhledu na povrch Pluta, který je pod nimi, a měří několik až několik desítek kilometrů.

Jsou to mraky nebo ne?

Podle šéfa mise Alana Sterna ze Southwest Research Institute (SWRI) v Boulderu, stát Colorado, není ani u jednoho z těchto objektů ještě stoprocentně jisté, že jde skutečně o mrak. Prý ale mraky dost přesvědčivě připomínají.

Zatím není jisté, v jaké výšce se údajné mraky pohybují. Nejpravděpodobněji ale budou nízko, blízko k povrchu Pluta. Všech sedm „mraků“ se nachází poblíž terminátoru planety, tedy tam, kde je rozhraní osvětlené a neosvětlené části Pluta.

TIP: Západ Slunce na Plutu: Nové úžasné snímky ze sondy New Horizons

Podle modelů chování chemických látek na povrchu Pluta se badatelé domnívají, že nejde o mraky z dusíku, který se na Plutu vyskytuje v hojném množství, ale spíše o vzácnější látky, jako je například kyanovodík, acetylén nebo etan.

  • Zdroj textu

    New Scientist

  • Zdroj fotografií

    NASA / Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory / Southwest Research Institute


Další články v sekci