Mladá slunce v NGC 7129: Jak vypadalo naše Slunce před miliardami let




Uprostřed prašné reflexní mlhoviny NGC 7129, nacházející se asi 3 tisíce světelných let od Země v souhvězdí Kefeus, se rodí mladá slunce. Vypadají podobně jako naše hvězda před 5 miliardami let. Tato mladá slunce jsou vlastně ještě batolaty – vědci jejich věk odhadují na pouhých několik milionů let.

TIP: Planetární mlhovina Hen 2-437: Bude takhle jednou vypadat i naše Slunce?

Na ostrém snímku pořízeného dalekohledem Subaru stojí za pozornost nádherná modravá prachová mračna, která odrážejí světlo mladistvých hvězd. Kompaktní, temně červené srpkovité útvary také znamenají energetické mladé stelární objekty. Jsou známé jako Herbig-Harovy objekty a jejich tvar a barva je charakteristická zářícím vodíkem, který byl stlačen rázem z výtrysků proudících pryč z nově zrozených hvězd. Bledší rozsáhlejší vlákna červené emise se propojují s modravými mračny, která vznikají z prachových zrn, efektivně konvertujících ultrafialové světlo na viditelné červené světlo fotoluminiscencí. 

Zárodečný plyn a prach v této oblasti se nakonec rozptýlí a jak budou volně vázané kupy obíhat kolem středu Mléčné dráhy, pravděpodobně se hvězdy rozptýlí.

  • Zdroj textu

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií

    Robert Gendler, Roberto Colombari, Eric Recurt, Adam Block, Subaru (NAOJ)


Další články v sekci