Galileo má problém: Atomové hodiny evropských satelitů selhávají

Satelity sítě Galileo mají problém s vysoce přesnými hodinami. Podaří se včas objevit příčinu?

20.01.2017 - Stanislav Mihulka



Flotila satelitů programu Galileo je evropskou odpovědí na americkou síť GPS (Global Positioning Systém). V tuto chvíli je na oběžné dráze 18 z plánovaných 24 satelitů a systém je online. Zároveň se ale objevil nečekaný problém. Atomové hodiny satelitů Galileo selhávají.

Každý ze satelitů sítě Galileo má na palubě celkem čtyři velmi přesné atomové hodiny, které měří čas na základě rezonanční frekvence atomů. Dvoje z nich jsou rubidiové hodiny, v nichž hrají hlavní roli atomy rubidia v plynné formě, druhou dvojici představují hodiny s maserem, v nichž jsou zase klíčové atomy vodíku.

Proč selhávají přesné hodiny?

Jak teď ale oznámila BBC, na pěti satelitech Galileo už selhalo celkem 9 atomových hodin – 6 rubidiových a 3 hodiny s masery. Zatím to není pro systém Galileo fatální, ale rozhodně je čeho se obávat. Specialisté se teď snaží zjistit příčinu a přijít s řešením, které by bylo možné uplatnit před startem zbývajících šesti satelitů Galileo.

TIP: Evropská odpověď na GPS: Síť satelitů Galileo je už online

Právě tyto atomové hodiny umožňují síti Galileo určovat pozici uživatelů s přesností na jeden metr. Systém GPS to přitom zvládne s přesností několik metrů.

  • Zdroj textu

    IFL Science, ESA

  • Zdroj fotografií

    ESA


Další články v sekci